Can't find what you need? Reach out to us by clicking on 'Contact Us' at the right bottom of your screen for personalized assistance and unbeatable prices. We're here to help you!
$2,858.00
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Wells F-556 built-in fryer is one of the most dependable, durable and easy-to-use fryers in the industry and comes with two rear hanging, 1/2-size fry baskets. Deep fry pot holds 15lb of oil and is removable and made of stainless steel for long life. It is equipped with swing-up, flat-blade, low-watt density elements located below the basket for quick and even heating, fast recovery and long life. Single pot, 15 lb., Two half-size baskets, WellsLok, 208V.
| Capacity | |
|---|---|
| Design | drop in |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | NSF |
| Size | single |
| Temperature Control | |
| Vendor Name | |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 14.75 in |
| Item Height | 17 in |
| Item Depth | 23.5 in |
| Item Weight | 36 lbs |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Electric, Drop-In, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
| Model Number | 5E-F556-208V_1PH |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.