Can't find what you need? Reach out to us by clicking on 'Contact Us' at the right bottom of your screen for personalized assistance and unbeatable prices. We're here to help you!
$6,546.00
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Wells F-1725 electric fryer is built for maximum efficiency and quick product turn-around. This unit is designed for countertop operation to fit a variety of operations and locations. Constructed with a stainless steel body, stainless steel removable kettle, and immersion heating elements which swing up for easy cleaning. Snap-action thermostat with built in high limit safety. Single pot, 40 lb., Two half-size baskets, 208V.
| Capacity | |
|---|---|
| Design | |
| Features | adjustable legs |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | CSA, NSF, UL |
| Size | single |
| Temperature Control | |
| Vendor Name | |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15 in |
| Item Height | 18 in |
| Item Depth | 29.5 in |
| Item Weight | 79 lbs |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Electric, Countertop, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.