Vulcan, EV48SS-8FP208, Range, 48″ Restaurant, Electric
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Elevate your dining experience with the Vulcan EV48SS-8FP208 Range. This 48″ electric restaurant range is designed to meet the demands of a busy commercial kitchen. With (8) 2.0 kW French hotplates, you can easily cook multiple dishes simultaneously, increasing efficiency and productivity. The 9-1/2″ round hotplates provide even heat distribution for consistent cooking results. The infinite controls allow precise temperature adjustments, giving you full control over your culinary creations.
Restaurant Range, electric, 48", (8) 2.0 kW French hotplates, 9-1/2" round, infinite controls, (2) standard ovens, stainless steel front, sides, single-deck high shelf & 6" legs, 208v
Priced By each
Vendor Category Range, 48" Restaurant, Electric