Vulcan, EV36S-2HT12G240, Range, 36″ Restaurant, Electric
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Constructed with a fully MIG welded aluminized steel frame and a stainless steel front, sides, back riser, and lift-off high shelf, this range is built to withstand the demands of a busy kitchen. The 2 kW French Plates with infinite heat controls provide precise temperature control, while the cool-to-the-touch controls ensure safety during operation.
The extra deep stainless steel pull-out crumb tray with welded corners contains liquids, making cleaning a breeze. The 5 kW bakers depth standard oven allows for the use of 18″ x 26″ sheet pans, maximizing your cooking capacity. With top browning control and an oven thermostat that adjusts from 200-500°F, you have complete control over your cooking results.
Fully MIG welded aluminized steel frameStainless steel front,sides,back riser and lift-off high shelf6" stainless steel adjustable legs2 kW French Plates with infinite heat controlsCool-to-the-touch controlsExtra deep stainless steel pull-out crumb tray with welded corners to contain liquids5 kW bakers depth standard oven allows 18" x 26" sheet pans to fit side to side or front to back in the 36" range and front to back in 24" and 60" range standard ovensTop browning controlOven thermostat adjusts from 200-500 F with low settingOven controls mounted in insulated side compartment on all lmodels (except 24" range) to keep controls out of the heat zone208 or 240 V ranges are shipped 3-Phase and easily field convertible to 1-Phase1 oven rack and 4 rack positions1-year limited parts and labor warranty
Priced By each
Vendor Category Range, 36" Restaurant, Electric