Vulcan, EV36S-2FP24G208, Range, 36″ Restaurant, Electric
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Achieve kitchen supremacy with the Vulcan EV36S-2FP24G208 Range, a powerful and versatile addition to any commercial restaurant. This electric restaurant range features two 2.0 kW French hotplates with infinite controls, allowing for precise temperature adjustments to meet the demands of any recipe. The 24″ griddle, with its polished steel plate and thermostatic controls, provides a spacious and even cooking surface for pancakes, burgers, and more. The standard oversized oven includes one rack, perfect for baking and roasting a variety of dishes. With its stainless steel front, sides, single-deck high shelf, and 6″ legs, this range is not only durable but also easy to clean. Certified by cULus, UL EPH Classified, and NSF, the Vulcan EV36S-2FP24G208 Range ensures safety and reliability in a commercial kitchen. Upgrade your restaurant’s cooking capabilities with this exceptional electric range.
Restaurant Range,electric,36",(2) 2.0 kW French hotplates,infinite controls,(1) 24" griddle,polished steel plate,thermostatic controls,standard oversized oven,includes (1) rack,stainless steel front,sides,single-deck high shelf & 6" legs,208v,cULus,UL EPH Classified,NSF
Additional information
Control Type
Material
Number of Racks
Power Type
Product Type
Safety and Compliance , ,
Temperature Control
Voltage
Wattage
Weight Unit lbs
Shipping Origin 41017
Case Pack By each
Priced By each
Vendor Category Range, 36" Restaurant, Electric