True Manufacturing, TMC-58-S-DS-HC, Milk Cooler / Station
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Ignite culinary passion with the True Manufacturing TMC-58-S-DS-HC Milk Cooler / Station. This mobile milk cooler is a must-have for any commercial restaurant. With its dual-sided stainless steel drop front/hold-open flip-up lids, it provides easy access to the 16 crates of milk it can hold. The stainless exterior and aluminum interior with a stainless steel floor ensure durability and easy cleaning. The forced-air cooling system keeps the milk at the perfect temperature of 33 – 38F, while the digital thermometer allows for precise monitoring. The three heavy-duty floor racks provide ample storage space, and the locks ensure the security of your milk supply. Made in the USA by True Manufacturing, this milk cooler is not only reliable but also energy-efficient, thanks to the R290 Hydrocarbon refrigerant. With its 4″ castors, it can be easily moved around the kitchen. Upgrade your restaurant’s milk storage with the True Manufacturing TMC-58-S-DS-HC Milk Cooler / Station.
Mobile Milk Cooler,FORCED-AIR,(16) crates,DUAL SIDED stainless steel drop front/hold-open flip-up lids,locks,33 - 38F,stainless exterior,aluminum interior with stainless steel floor,(3) heavy duty floor racks,digital thermometer,R290 Hydrocarbon refrigerant,4" castors,1/5 HP,115v/60/1-ph,2.7 amps,NEMA 5-15P,cULus,UL EPH Classified,Made in USA
Case Pack By each
Item Width 58 in
Item Height 41.63 in
Item Depth 33 in