True Manufacturing, TMC-58-DS-HC, Milk Cooler / Station
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Culinary artistry redefined with True Manufacturing’s TMC-58-DS-HC Milk Cooler / Station. This mobile milk cooler is designed to meet the demands of a commercial restaurant, offering convenience and efficiency. With its dual-sided stainless steel drop front/hold-open flip-up lids, accessing and organizing up to 16 crates of milk has never been easier. The locks ensure the safety and security of your inventory. The white vinyl exterior gives it a clean and professional look, while the aluminum interior with a stainless steel floor ensures durability and easy cleaning. The three heavy-duty floor racks provide ample storage space, and the digital thermometer allows for precise temperature control between 33 – 38F. Equipped with 4″ castors, this milk cooler is easy to move around the kitchen. Made in the USA, this True Manufacturing milk cooler is cULus and UL EPH Classified, guaranteeing its quality and reliability. Upgrade your restaurant’s milk storage with the TMC-58-DS-HC Milk Cooler / Station.
Mobile Milk Cooler,FORCED-AIR,(16) crates,DUAL SIDED stainless steel drop front/hold-open flip-up lids,locks,33 - 38F,white vinyl exterior,aluminum interior with stainless steel floor,(3) heavy duty floor racks,digital thermometer,4" castors,R290 Hydrocarbon refrigerant,1/5 HP,115v/60/1-ph,2.7 amps,NEMA 5-15P,cULus,UL EPH Classified,Made in USA
Additional information
Amps
Color
Design
Durability and Resistance
Features
Horsepower
Material , ,
Number of Racks
Product Type
Refrigerant Type
Safety and Compliance ,
Voltage
Weight Unit lbs
Shipping Origin 63366
Case Pack By each
Item Width 58 in
Item Height 41.63 in
Item Depth 33 in