True Manufacturing, TMC-49-S-DS-SS-HC, Milk Cooler / Station
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Serve with pride with the True Manufacturing, TMC-49-S-DS-SS-HC Milk Cooler / Station. This mobile milk cooler is perfect for commercial restaurant use, ensuring that your milk stays fresh and easily accessible. With its forced-air cooling system, this cooler maintains a temperature range of 33 – 38F, keeping your milk at the perfect serving temperature. The dual-sided stainless steel drop front/hold-open flip-up lids provide easy access to the 12 crates of milk that this cooler can hold. The stainless steel exterior and interior, along with the stainless steel floor, make this cooler durable and easy to clean. The three heavy-duty floor racks allow for organized storage of your milk crates. With its digital thermometer and 4″ castors, this milk cooler is convenient and user-friendly. Made in the USA and certified by cULus and UL EPH Classified, you can trust the quality and reliability of True Manufacturing. Upgrade your restaurant’s milk storage with the True Manufacturing, TMC-49-S-DS-SS-HC Milk Cooler / Station.
Mobile Milk Cooler,FORCED-AIR,(12) crates,DUAL SIDED stainless steel drop front/hold-open flip-up lids,locks,33 - 38F,stainless exterior,stainless steel interior & floor,(3) heavy duty floor racks,digital thermometer,4" castors,R290 Hydrocarbon refrigerant,1/5 HP,115v/60/1-ph,2.7 amps,NEMA 5-15P,cULus,UL EPH Classified,Made in USA
Case Pack By each
Item Width 49 in
Item Height 41.63 in
Item Depth 33 in