True Manufacturing, TMC-49-DS-HC, Milk Cooler / Station
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Cook with confidence and flair with the True Manufacturing TMC-49-DS-HC Milk Cooler / Station. This mobile milk cooler is perfect for commercial restaurant use, ensuring that your milk stays fresh and easily accessible. With its forced-air system and dual-sided stainless steel drop front/hold-open flip-up lids, this cooler provides efficient cooling and convenient access to your milk crates. The white vinyl exterior and aluminum interior with a stainless steel floor not only make this cooler durable but also easy to clean. The three heavy-duty floor racks allow for organized storage, while the digital thermometer ensures precise temperature control between 33 – 38F. Made in the USA, this milk cooler is built to last and is UL EPH Classified. Upgrade your restaurant’s milk storage with the True Manufacturing TMC-49-DS-HC Milk Cooler / Station.
Mobile Milk Cooler,FORCED-AIR,(12) crates,DUAL SIDED stainless steel drop front/hold-open flip-up lids,locks,33 - 38F,white vinyl exterior,aluminum interior with stainless steel floor,(3) heavy duty floor racks,digital thermometer,R290 Hydrocarbon refrigerant,4" castors,1/5 HP,115v/60/1-ph,2.7 amps,NEMA 5-15P,cULus,UL EPH Classified,Made in USA
Additional information
Amps
Color
Design
Durability and Resistance
Features
Horsepower
Material , ,
Number of Racks
Product Type
Refrigerant Type
Safety and Compliance ,
Voltage
Weight Unit lbs
Shipping Origin 63366
Case Pack By each
Item Width 49 in
Item Height 41.63 in
Item Depth 33 in