True Manufacturing, TMC-34-SS-HC, Milk Cooler / Station
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Kitchen innovation at its best, the True Manufacturing TMC-34-SS-HC Milk Cooler/Station is a must-have for any commercial restaurant. This mobile milk cooler is designed to keep your milk products fresh and easily accessible. With its forced-air cooling system, it ensures consistent temperatures between 33 – 38F, guaranteeing optimal storage conditions. The stainless steel drop front/hold-open flip-up lids provide easy access to the contents, while the lock ensures the security of your valuable inventory. The white vinyl exterior not only adds a sleek and professional look to your kitchen but also makes it easy to clean and maintain. Inside, the stainless steel interior and floor offer durability and hygiene. The two heavy-duty floor racks provide ample storage space for up to 8 crates of milk. Equipped with a digital thermometer, you can easily monitor and adjust the temperature as needed. The TMC-34-SS-HC also features 4″ castors for easy mobility and a 1/5 HP compressor for efficient cooling. Made in the USA, this milk cooler is cULus and UL EPH Classified, ensuring its quality and safety. Upgrade your restaurant’s milk storage with the True Manufacturing TMC-34-SS-HC Milk Cooler/Station.
Mobile Milk Cooler,FORCED-AIR,(8) crates,stainless steel drop front/hold-open flip-up lids,lock,33 - 38F,white vinyl exterior,stainless steel interior & floor,(2) heavy duty floor racks,digital thermometer,R290 Hydrocarbon refrigerant,4" castors,1/5 HP,115v/60/1-ph,2.7 amps,NEMA 5-15P,cULus,UL EPH Classified,Made in USA
Additional information
Amps
Color
Case Pack By each
Item Width 34 in
Item Height 41.63 in
Item Depth 33 in