True Manufacturing, TMC-34-S-HC, Milk Cooler / Station
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Cooking at its finest begins with the True Manufacturing TMC-34-S-HC Milk Cooler / Station. This mobile milk cooler is designed to meet the demands of a commercial restaurant, ensuring that your milk stays fresh and easily accessible. With its forced-air system and stainless steel drop front/hold-open flip-up lids, this cooler can accommodate up to 8 crates of milk, keeping them at the optimal temperature of 33 – 38F. The stainless steel exterior and aluminum interior with a stainless steel floor not only provide durability but also make cleaning a breeze. The cooler is equipped with (2) heavy-duty floor racks, allowing for efficient organization and storage. The digital thermometer ensures precise temperature control, while the 4″ castors make it easy to move the cooler around your kitchen. Made in the USA and certified by cULus and UL EPH Classified, the True Manufacturing TMC-34-S-HC Milk Cooler / Station is a reliable and efficient addition to any commercial restaurant.
Mobile Milk Cooler,FORCED-AIR,(8) crates,stainless steel drop front/hold-open flip-up lids,lock,33 - 38F,stainless exterior,aluminum interior with stainless steel floor,(2) heavy duty floor racks,digital thermometer,4" castors,R290 Hydrocarbon refrigerant,1/5 HP,115v/60/1-ph,2.7 amps,NEMA 5-15P,cULus,UL EPH Classified,Made in USA
Case Pack By each
Item Width 34 in
Item Height 41.63 in
Item Depth 33 in