True Manufacturing, TMC-34-S-DS-HC, Milk Cooler / Station
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Elevate your cuisine with the True Manufacturing TMC-34-S-DS-HC Milk Cooler / Station. This mobile milk cooler is designed to meet the demands of a commercial restaurant, ensuring that your milk stays fresh and easily accessible. With its forced-air system and dual-sided stainless steel drop front/hold-open flip-up lids, this cooler provides efficient cooling and convenient access to your milk crates. The stainless steel exterior and aluminum interior with a stainless steel floor not only make this cooler durable but also easy to clean. The digital thermometer allows you to monitor the temperature and ensure that your milk is stored at the optimal range of 33 – 38F. Equipped with heavy-duty floor racks and 4″ castors, this cooler is both sturdy and easy to move around your kitchen. Made in the USA and certified by cULus and UL EPH Classified, you can trust the quality and reliability of True Manufacturing. Elevate your milk storage with the True Manufacturing TMC-34-S-DS-HC Milk Cooler / Station.
Mobile Milk Cooler,FORCED-AIR,(8) crates,DUAL SIDED stainless steel drop front/hold-open flip-up lids,lock,33 - 38F,stainless exterior,aluminum interior with stainless steel floor,(2) heavy duty floor racks,digital thermometer,R290 Hydrocarbon refrigerant,4" castors,1/5 HP,115v/60/1-ph,2.7 amps,NEMA 5-15P,cULus,UL EPH Classified,Made in USA
Case Pack By each
Item Width 34 in
Item Height 41.63 in
Item Depth 33 in