Can't find what you need? Reach out to us by clicking on 'Contact Us' at the right bottom of your screen for personalized assistance and unbeatable prices. We're here to help you!
$49,438.00
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Reduced oil volume gas fryer. Reduce operating costs by frying more with less oil. Automated filter options available to prolong oil life. Rack fryer allows for submergence of large volumes of product. Rack cooking ideal for bone-in chicken. Filter system with built-in filtration to remove debris and extend oil life. Filter drawer with curved, swivel drain spout to eliminate hot oil splash during oil disposal. Filter Drawer with self-aligning filter connection for effortless hookup.
| BTU | |
|---|---|
| Capacity | |
| Horsepower | 1/3 hp |
| Material | stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | CSA, CSA flame, CSA star, NSF |
| Vendor Name | |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 43.25 in |
| Item Height | 69.06 in |
| Item Depth | 34.97 in |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Gas, Multiple Battery |
| Specsheet | View Specsheet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.