Can't find what you need? Reach out to us by clicking on 'Contact Us' at the right bottom of your screen for personalized assistance and unbeatable prices. We're here to help you!
$50,397.00
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
The Bakers Pride® model Y-802 extra-wide gas pizza oven is perfect for high-volume pizza and all-purpose baking operations. This double-stacked model is constructed with heavy-duty, .25″ angle iron frame, which is fully welded to allow for stacking. Each oven chamber features a Lightstone fibrament deck with 8″ deck height and independently controlled top and bottom heat dampers for perfectly balanced results. The oven exterior is all heavy-duty, stainless steel and fully insulated for cooler outer temperatures and consistent interior temperatures.
| BTU | 240000 BTU |
|---|---|
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | insulated, stackable, steel interiors stackable |
| Legs | |
| Material | aluminized steel, stainless steel |
| Output | 240000 BTU/hr |
| Power Type | gas |
| Product Type | pizza oven, walk in combination cooler freezer |
| Thickness | 2" |
| Vendor Name | |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 84 in |
| Item Height | 66 in |
| Item Depth | 51 in |
| Item Weight | 3084 lbs |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Gas Pizza Oven |
| Specsheet | View Specsheet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.