Can't find what you need? Reach out to us by clicking on 'Contact Us' at the right bottom of your screen for personalized assistance and unbeatable prices. We're here to help you!
$41,942.00
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Wells WVAE-55FC Ventless Fryer with Auto-Lift VCS 2000 Ventless Cooking System is Certified Type-1 compliant, UL710B approved recirculation hood system and feature completely self-contained 3-stage air filtration and fire-suppression systems integrated with hood and cooking equipment in one, ready to use package. It does not require venting outside making it possible to cook in nontraditional locations or when traditional Type-1 hoods and ductwork are impractical, restricted, or too expensive. Completely self-contained ANSUL® R-102 system, automatic basket lift-cradle raises basket at the end of the cooking cycle, stainless-steel construction, fits through a 36″ wide door opening, repeat-cycle timer activates using one push button operation, rectangular stainless-steel fry pot, automatic oil temperature control, and an additional fusible ink on the fry pot for added fire protection. 55 lb oil capacity fryer w/ Solid State controls, 1-phase, 208V
| Compressor Style | self contained |
|---|---|
| Design | built-in |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | |
| Vendor Name | |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15.81 in |
| Item Height | 76.38 in |
| Item Depth | 43.69 in |
| Item Weight | 525 lbs |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Ventless Fryer |
| Specsheet | View Specsheet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.