Can't find what you need? Reach out to us by clicking on 'Contact Us' at the right bottom of your screen for personalized assistance and unbeatable prices. We're here to help you!
$7,280.00
Please call our store at +1 (727) 474-3740 to place your order.
Wells RW-3HD Free Standing Heavy-Duty Drawer Warmers can keep a variety of foods such as dinner rolls, breads, tortilla chips and more, hot, and ready to serve. A stainless-steel pan is provided with each drawer warmer and can hold all standard 12″ x 20″ pans up to 6″ deep. Durable stainless-steel tracks and bearings provide for smooth operation and adjustable front vent allows for humidity control on each drawer. Comes with an individual controls on each drawer for temperature and humidity, so food can be hot and crispy or warm and moist. Fully Insulated for maximum efficiency and stainless-steel construction. 3 drawers, 208/240V
| Design | |
|---|---|
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Material | stainless steel |
| Product Type | |
| Safety and Compliance | cULus |
| Temperature Control | |
| Vendor Name | |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 29.25 in |
| Item Height | 31.12 in |
| Item Depth | 21.5 in |
| Item Weight | 134 lbs |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Warming Drawer, Free Standing |
| Specsheet | View Specsheet |
| Model Number | 5C-RW3HD_208/240V |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.